Hasło Big Data na nikim już nie robi wrażenia. Dane zagościły na dobre w wielu branżach, w tym bardzo silnie w marketingu. Dzięki analizie Big Data dotarcie do użytkowników staje się coraz celniejsze i…tańsze. A jak to rozwiązanie jest wykorzystywane w branży PR?

Dotarcie do targetu

Podobnie jak w marketingu, działania Public Relations są skierowane na precyzyjne dotarcie do użytkownika w określonym targecie. Jednakże agencje PR nie do końca mogą wykorzystywać, w odróżnieniu od agencji digital marketingowych paneli reklamowych umożliwiających kierowanie reklam do wybranych odbiorców.

W celu trafnego dotarcia do określonej grupy docelowej agencje PRowe wykorzystują w tym celu dane wydawców oraz własną wiedzę na temat poszczególnych redakcji.
Wydawcy i serwisy internetowe posiadają bardzo dokładne statystyki swoich odbiorców. Zarówno pod względem demografii, geografii, ale również zainteresowań. Jednym z najdokładniejszych raportów o użytkownikach może pochwalić się… PornHub 🙂 Dane w raporcie są podzielone na kraje i kategorie. To faktycznie ciekawa analiza danych, do której odsyłamy zainteresowanych: https://www.pornhub.com/insights/yir-2021 

Planując wysyłkę materiału prasowego konieczne jest uwzględnienie specyfiki odbiorców serwisów, do których kierowana jest informacja. Tym bardziej, że dziennikarze bardzo nie lubią nietrafionych materiałów prasowych i w efekcie mogą poprosić o wykreślenie z bazy lub oznaczenie nas – jako agencji PR – jako spamu.

Synergia działów

Działania Public Relations POWINNY być zsynchronizowane z innymi działami klienta takimi jak działania marketingowe, działania w social mediach, strategie biznesu. Pozwala to nie tylko na realizację spójnego komunikatu do użytkownika, a także zwiększa efektywność działań poszczególnych działów w tym PR-u.

Współdziałanie takich jednostek daje również możliwość dzielenia się wiedzą m.in. szczegółowym targetowaniem swoich użytkowników, feedbackiem od użytkowników (kanały komunikacji dwukierunkowej np. Facebook, Linkedin itp.). To z kolei pozwala agencjom PR na tworzenie komunikacji bardziej dopasowanej do targetu marki oraz na generowanie nowych, kreatywnych pomysłów i tematów publikacji.

Kontakt z dziennikarzami

Agencje PR korzystają z monitoringów mediów, na podstawie, których tworzone są raporty oraz analizy danych. Firmy takie jak Instytut Monitoringu Mediów umożliwiają weryfikację pojawiania się publikacji o kliencie w prasie, radiu, serwisach internetowych, telewizji czy mediach społecznościowych.

Nie istnieje jednak idealne, jak do tej pory, narzędzie umożliwiające analizę tematyki podejmowanej przez konkretnych dziennikarzy. Rozwiązania, które są dostępne mają najczęściej spore luki.

Obecnie, aby trafnie dotrzeć z informacją prasową do redaktorów, którzy zajmują się określonym tematem, konieczny jest stały monitoring agencji PR publikacji wydawanych przez określoną osobę oraz tworzenie wewnętrznych baz danych łączących tematykę z wybranymi dziennikarzami.

Współpraca z podcasterami

W ramach działań Brief me, jak i wielu innych agencji PR jest również nawiązywanie współpracy klienta z podcasterami. Dlaczego podcasty? Szacuje się, że w samym USA do 2028 roku rynek podcastowy będzie rósł w tempie przekraczającym 27% rocznie (wskaźnik CARG) wg. Grand View Research. Stwarza to więc ogromny potencjał marketingowy dla firm, które chcą zaistnieć w świadomości swojej grupy docelowej oraz dla twórców, którzy z takiej współpracy mogą skorzystać i rozwijać swoje działania.
Branża podcastów oraz liczba słuchaczy w Polsce również rośnie z roku na rok. W naszym kraju słucha ich już ponad 9 mln Polaków czyli co trzeci dorosły internauta, jak wynika z badania Tandem Media*.

Wybór podcastów dopasowanych do branży klienta jest niezwykle trudny. Nie ma co ukrywać, nie jesteśmy w stanie odsłuchać wszystkich tworzonych materiałów 🙂 I tutaj z pomocą przychodzi nowe narzędzie polskiego startupu technologicznego Hintech. Stworzył on technologię umożliwiającą monitoring podcastów. Narzędzie na bieżąco informuje o wystąpieniu określonego hasła w materiałach, jak i również pozwala na wyszukiwanie w bazie, w jakich odcinkach historycznie pojawiała się dana fraza. W dalszej kolejności zostanie uruchomiona wersja PRO, która zawierać będzie statystyki dotyczące liczby odsłuchów, potencjału marketingowego (tzw. Influence score), oceny i statystyki oraz komentarze.

Naszym celem było stworzenie narzędzia, które pozwoli agencjom PR-owym oraz marketingowym zoptymalizować czas pracy oraz oferować swoim klientom nowe rozwiązania w obszarze doboru podcastów do działań reklamowych. W trakcie tworzenia aplikacji przeprowadzaliśmy wywiady z wieloma specjalistami z branży, by poznać wszystkie potrzeby i wyzwania. Z naszych rozmów dowiedzieliśmy się, że marketerom brakuje zarówno poprawnej kategoryzacji podcastów ze względu na tematykę, ale również danych liczbowych: statystyk odsłuchań, pobrań, opinii czy komentarzy – mówi Wojciech Gilewski, Co-Founder i CEO Hintech.ai. Brak takich informacji utrudnia możliwość podejmowania współpracy z podcasterami. Na podobne luki w danych zwracają uwagę także sami twórcy, którzy często nie wiedzą kto jest ich słuchaczem oraz jak duże mają audytorium – dodaje Gilewski

Najnowsze analizy zrealizowane przez startup Hintech.ai wykazują, że marketerzy poszukujący podcasterów do realizacji kampanii marketingowych poświęcają na fazę researchu sporo czasu. Szacuje się, że odnalezienie odpowiedniego podcastera zajmuje im nawet 2 dni. Jeżeli zatem nie chcesz tracić swojego czasu lub czasu swoich pracowników, to zgłoś się do Hintech!

Jak widać, big data w PR rozwija się, powstają nowe, autorskie technologie ułatwiające pracę PR-owcom, jednak nadal wiele przestrzeni ma potencjał do zagospodarowania. Analizując rozwój wykorzystywania danych w marketingu, można być pewnym, że PR również będzie szedł drogą wykorzystywania big data w celu lepszego dotarcia do użytkowników, dziennikarzy oraz podmiotów współpracy.

*Badanie zaprojektowane przez brokera Tandem Media wykonało Publicis Groupe w listopadzie 2020 r. Respondenci to internauci, w wieku powyżej 15 lat (raport „Słuchacz podcastów w Polsce”, N=6365; CAWI, Tandem Media/Publicis Groupe).