Każdego dnia dziennikarze i osoby odpowiedzialne za kontakty z mediami są zalewani informacjami prasowymi, e-mailami i wiadomościami w mediach społecznościowych. Kiedy marka znajdzie się w tej ogromnej zamieci komunikatów, potrzebuje sposobu, aby się wyróżnić. Czy istnieje niezawodny sposób na zwrócenie na siebie uwagi we właściwym czasie?

PR jako sposób na przyciągnięcie uwagi

Na samym początku warto wyjaśnić, że w praktyce nic nie jest całkowicie niezawodne i nie ma gwarancji, że wybrany scenariusz sprawdzi się w naszym przypadku. Jednak jest kilka kroków, które konsekwentnie stosowane, z pewnością zwiększą szansę na to, że informacja prasowa zostanie zauważona, a nie odłożona na półkę.

Złota zasada agencji PR

Tworząc materiał prasowy należy przygotować merytoryczny i przekonujący wstęp, czyli dobrze wszystkim znany lead. Jednak to nie wszystko! Liczy się również sama treść wiadomości e-mail. Sama uprzejmość nie sprawi, że komunikator zostanie zauważony, o wiele bardziej liczą się kompetencje i znajomość branży.

Zawracając się do dziennika uwzględniajmy w naszym mailu tematykę przez niego preferowaną i wygodny dla niego sposób komunikacji – szanujmy ich czas. Należy również zrozumieć, czego reporter poszukuje. Często agencje PR wychodzą ze złego założenia – myślą co dany dziennikarz/redakcja może dla nich zrobić. Powinno być odwrotnie – to my z Klientem chcemy zaistnieć w ich świecie. Dlatego specjaliści powinni zastanowić się, w jaki sposób mogą zapewnić coś, czego potrzebuje wybrane medium.

Przyjmując tę zasadę zwiększamy prawdopodobieństwo, że zostaniemy dobrze przyjęci. Ponadto warto określić, dlaczego i w jaki sposób dziennikarz powinien zaufać naszym materiałom. Czy dana osoba jest ekspertem? Czy ma niezwykłą wiedzę na temat danego zagadnienia lub tematu? Istotne jest również to, aby podając dane wskazać ich źródło.

Komunikacyjne spojrzenie

Zawsze warto umieszczać markę i/lub jej produkt w szerszym kontekście. Często specjaliści firm są prawdziwymi ekspertami i pasjonatami danej branży i mają ogromną wiedzę na temat aktualnych zmian, trendów i wydarzeń. Warto to wykorzystać.

W jaki sposób nasza tematyka/produkt jest powiązany z kwestiami, którymi zainteresowani są odbiorcy wybranej redakcji? To ważne pytanie, na które należy odpowiedzieć przed wysłaniem informacji. Jeśli dziennikarz nie dostrzega od razu oczywistego związku z istotnym kontekstem, to znak, że w materiale prasowym brakuje czegoś istotnego.

Agencja PR i Klient muszą być w tej kwestii brutalnie szczerzy wobec siebie. Co dokładnie sprawia, że ich historia jest wyjątkowa? Jaki jest interesujący punkt widzenia lub historia, która sprawi, że odbiorcy będą chcieli wejść w interakcję z tą treścią? Czy ta historia jest „nowa”, „wyjątkowa” lub „kontrowersyjna”? Co w oferowanej usłudze lub marce sprawi, że odbiorcy zatrzymają się i zwrócą na nią uwagę?

Zawsze bądź na czasie

Nie ma co za długo czekać i na tym moglibyśmy skończyć ten akapit J Media to dynamiczne środowisko. Czas jest tutaj bezlitosny. Każda marka zaczynając działania komunikacyjne powinna zdawać sobie sprawę z tego, że media nie mają czasu na zajmowanie się ludźmi, którzy nie potrafią lub nie chcą dotrzymać terminu.

Wysłane materiały prasowe mogą zostać wykorzystane od razu lub nawet z kilkudniowym opóźnieniem, wszystko będzie zależało od „nowości” przekazanych informacji oraz od przestrzeni redakcyjnej.

Podsumowując, jeżeli zastosujemy się do powyższych wskazówek, a nasz komunikat będzie jasny, merytoryczny i przekonujący, istnieją duże szanse, że zostanie zauważony.