Statystyki nie kłamią – liczba cyberataków w Polsce drastycznie wzrasta. Od stycznia do maja-czerwca br. zwiększyła się z 700 do 978 tygodniowo (+35%). Celem cyberprzestępców jest nie tylko biznes. Większość z nas zapewne miała w ostatnim czasie do czynienia z podejrzanymi mailami, smsami czy innymi próbami wyłudzeń. Wraz z rozwojem działalności hakerskiej zwiększa się zapotrzebowanie na ochronę naszych danych. Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej podmiotów, których celem jest wsparcie w sektorze cybersecurity. Niestety, nadal wiele firm, oraz osób prywatnych nie zdaje sobie sprawy z konieczności inwestycji w ten sektor oraz możliwości, jakie daje obecna technologia. Tutaj – cała na biało – wchodzi nasza agencja PR. Podpowiadamy, jak tworzyć skuteczny PR dla branży cybersecurity.

Firmowe zagrożenia

Przedsiębiorstwa – czy to duże, czy małe – muszą być przygotowane na sytuacje kryzysowe. Nigdy nie wiemy, czy jakiś pracownik po zwolnieniu nie będzie chciał nam zepsuć reputacji, czy przez nieuwagę osoby zatrudnionej lub cyberatak wyciekną poufne dane. Świat jest pełen niespodzianek, a wiele z nich bywa bardzo kosztownych (cyberatak to często ogromne straty, również finansowe).

Ponadto, wraz z pandemią popularna stała się praca zdalna, która w wielu przypadkach trwa do dziś. Firmy stanęły wówczas w obliczu zwiększonej liczby cyberataków. Protokoły bezpieczeństwa i ochrony zostały znacznie osłabione. Wiadomo, wiele podmiotów się z tym uporało, ale część nadal kuleje.

Co więcej, nawet przed pandemią wiele przedsiębiorstw temat ochrony danych osobowych traktowało jak mało istotny element funkcjonowania.

Współpracując i tworząc komunikację oraz strategię PR dla firm w obszarze ODO, zdobyłyśmy cenną wiedzę i poznałyśmy lukę, którą warto zapełnić – jest nią właśnie cyberbezpieczeństwo. Niestety, wciąż zbyt mało się o nim mówi w przestrzeni publicznej.

Thought Leadership – bądź o krok przed innymi, czyli o skutecznej strategii PR

Dzięki odpowiednio zbudowanej strategii PR oraz obecności we wpływowych mediach, firmy zajmujące się cybersecurity mogą przyciągać dużo więcej uwagi odbiorców docelowych i zainteresować ich swoimi rozwiązaniami.

Mogą również pozycjonować się jako źródło informacji i ekspert branżowy, co oznacza, że gdy nowy, potencjalny klient będzie szukał szczegółów związanych z tym tematem, jego pierwszą myślą będzie właśnie ta firma, która już wcześniej rzuciła mu się w oczy.

W celu osiągnięcia takiej pozycji warto tworzyć wartościowe i wysokiej jakości treści wokół konkretnych tematów, które odnoszą się do cyberbezpieczeństwa. Polecanym – przez naszą agencję PR i marketingową – jest działanie długofalowe i wielotorowe. Zawsze powtarzamy klientom, że nasz odbiorca końcowy, będący np. szefem działu IT w wielkiej firmie wracając wieczorem do domu, niekoniecznie sięgnie po branżowy magazyn. Za to będzie chciał np. poczytać co się wydarzyło w świecie, więc otworzy portal ogólnotematyczny, finansowy lub regionalny. Co więcej, może będzie chciał poscrollować Facebooka lub Instagrama.

Przykład ten pokazuje, że warto być w wielu starannie dobranych mediach. Dzięki temu zwiększamy naszą szansę na dotarcie do właśnie tego, konkretnego człowieka.

Złota rada agencji PR – wartościowa treść przede wszystkim. Pomogą one firmom wyróżnić się z tłumu. Dodatkowo posiadając własne dane z badań, wzmacniamy wiarygodność przekazu. Firmy zajmujące się cyberbezpieczeństwem powinny tworzyć treści, które pasują do ich marki, ale także odróżniają je od reszty konkurentów na rynku.

W tworzonych komunikatach dostawcy narzędzi chroniących przed cyberzagrożeniami przeoczają wiele okazji do wygenerowania uwagi ze strony społeczeństwa, jak również mediów. Czasami wystarczy stworzyć, w pewnym sensie, dyskusję, aby temat stał się widoczniejszy.

NEWSJACKING

Nasza agencja PR jest fanem newsjacking, czyli wykorzystania bieżących informacji ze świata w komunikacji marki. Przez wielu określany jest również jako Real Time Marketing. Większość informacji o atakach hakerskich ekspresowo przedostaje się do mediów. Wówczas firmy zajmujące się CS powinny szybko zareagować na taki news i przekazać dziennikarzom swój komentarz na temat tej sytuacji. Jest to bardzo korzystna forma komunikacji ze światem mediów. Dzięki dystrybucji tzw. newsflasha możemy zaprezentować nasze przedsiębiorstwo jako markę, która na bieżąco śledzi wydarzenia. Daje nam to okazję do stworzenia wartościowego materiału na podstawie własnych spostrzeżeń oraz wiedzy ekspertów.

Firmy muszą być więc stale świadome wszelkich nowych ataków lub naruszeń, ale to też rola agencji PR, żeby na bieżąco śledzić branże i być w stałym kontakcie z dziennikarzami, aby w odpowiednim momencie zareagować.

Do kogo mówimy?

W działaniach PR istotne jest określenie grupy docelowej. Jak to zrobimy, będziemy wiedzieć jak mówić. W branży cyberbezpieczeństwa odbiorcami komunikatów są nie tylko szefowie działów bezpieczeństwa np. CyberDefence, choć na pierwszy rzut oka mogłoby się tak wydawać. W Polsce nadal niewiele firm dysponuje takimi specjalistami ze względu na brak świadomości takiej potrzeby lub zbyt wysokie koszty utrzymania specjalistów.

Target zależny jest oczywiście od produktów, które dostarczane są przez konkretne firmy z branży CS, wiele jednak narzędzi nie jest kierowana wyłącznie do osób będących ekspertami w dziedzinie bezpieczeństwa.

Dlatego też osobami, do których powinniśmy kierować nasze komunikaty, mogą być również:

  • właściciele MŚP C-level – często to oni decydują o wyborze firm zewnętrznych, dlatego warto znaleźć się w ich świadomości;
  • leadzi działów IT – nie tylko CS, bo jak piszemy wyżej, nie zawsze takie działy w firmach są;
  • managerowie działów np. finansowych, księgowych, HR – czyli działów związanych z procesowaniem wrażliwych danych;
  • pracownicy IT – często mają oni do dyspozycji budżety na szkolenia i mogą być zainteresowani poszerzeniem wiedzy w zakresie CS;
  • osoby zajmujące się zakupem szkoleń dla pracowników;
  • osoby indywidualne, pragnące się przebranżowić, zdobyć wiedzę w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Przykład ten pokazuje, że warto być w różnych mediach z różnymi komunikatami. W tych branżowych, dla specjalistów IT czy tych biznesowych, które czyta C-level, ale również finansowych, marketingowych czy informacyjnych i ogólnopolskich kierowanych do wszystkich. Warto przy tym mieć na uwadze, aby nasze materiały były dopasowane tematyką do danej grupy mediów.